header LOBMBC Logo outine

Lowestoft & Oulton Broad

Motor Boat Club

Founded 1933

2017 Race Results & Reports

THURSDAY 27 APRIL

 

R. Brookes Trophy 

for Hydroplanes

 

1.  Brian Shulver  1200 pts

2.  Sean Woods  671 pts

3.  Tony Knights  577 pts

4.  Jason Mantripp  564 pts

5.  Wayne Moyse  563 pts

6.  Brad Holmans  180 pts

7.  Brett Duncan  180 pts

8.  Wayne Turner  166 pts

9.  Nigel Stopforth  DNS

 

Shetland Shield Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Jayme Speller  1120 pts

2.  Thomas Mantripp  1048 pts

3.  Jessica Haylock  984 pts

4.  Joseph Haylock  976 pts

 

Anglian Tanks Trophy 

for Sportsboats

 

1.  Peter Rix  1160 pts

2.  Ray Birnie  1084 pts

3.  Brian Block  1008 pts

 

RACE REPORT

_________________________

 

MONDAY 1 MAY

 

LSD Rich Trophy 

for National Racing Outboards

 

1.  Nigel Stopforth  1000 pts

2.  Wayne Turner  800

3.  Paul Jillings  DNS

 

Rex King Yamato Challenge

for OSY.400 Hydroplanes

 

1.  Jason Mantripp  1200 pts

2.  Wayne Moyse  900 pts

3.  Sean Woods  563 pts

4.  Brett Duncan  545 pts

5.  Brad Holman  423 pts

6.  Brian Shulver  317 pts

 

Oxford Arms Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  1160 pts

2.  Jayme Speller  1120 pts

3.  Joseph Haylock  972 pts

4.  Jessica Haylock  846 pts

5.  Edward Jay  816 pts

 

FW Skipper Trophy

for Sportsboats

 

1.  John Donnelly  1200 pts

2.  Ray Birnie  1012 pts

3.  Brian Block  940 pts

4.  Peter Rix  822 pts

5.  Tom Roberts  790 pts

6.  Ray Read  622 pts

____________________________

 

THURSDAY 11 MAY

 

Club Trophy 

for GT Monohulls

 

1. Jayme Speller  1169 pts

2. Thomas Mantripp  1084 pts

3. Jessica Haylock  914 pts

4. Edward Jay  908 pts

5. Joseph Haylock  848 pts

 

Club Trophy

for Sportsboats

 

1. Peter Rixy  1169 pts

2. Tom Roberts  1120 pts

3. Brian Block  324 pts

4. Ray Birnie  DNS

 

Brunswick Trophy

for Hydroplanes

 

1. Brian Shulver  1100 pts

2. Jamie Marr  769 pts

3. Brad Holman  521 pts

4. Nigel Stopforth  471 pts

5. Wayne Moyes  447 pts

6. Sean Woods  367 pts

7. Wayne Turner  294 pts

8. Brett Duncan  220 pts

9. Jason Mantripp  155 pts

10. Karon Jude  146 pts

____________________________

 

THURSDAY 18 MAY

 

RedEx Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Sean Woods  769 pts

2.  Brian Shulver 752 pts

3.  James Marr  652 pts

4.  Jason Mantripp  622pts

5.  Brett Duncan 524 pts

6.  Wayne Turner  378 pts

7.  Tony Knights  373 pts

8.  Wayne Moyse 219 pts

9.  John Donnelly  151 pts

10. Brad Homan  DNS

 

Reedham Ferry Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Jessica Haylock  1160 pts

2.  Jayme Speller  1084 pts

3.  Joseph Haylock  976 pts

4.  Edward Jay  908 pts

 

RedEx Perpetual Trophy

for Sportsboats

 

1.  Brian Block  1084 pts

2.  Sam Whittle  1052 pts

3.  Ray Birnie  1008 pts

4.  Peter Rix  984 pts

5.  Ray Read  DNS

 

RACE REPORT

––––––––––––––––––––––––––––

 

MONDAY 29 MAY

 

BRITISH CHAMPIONSHIP

 

R.J. Pryce Trophy

for OSY.400 Hydroplanes

 

1.  James Marr 1200 pts

2.  Wayne Moyse 1080 pts

3.  Jason Mantripp  940 pts

4.  Tony Knights  878 pts

5.  Brian Sulver  816 pts

6.  Bexley Nunn  685 pts

7.  David Smith  236 pts

 

CommodoresTrophy

for T850 Monohulls

 

1.  Bill Owen  1200 pts

2.  Nigel Edwards 1044 pts

3.  Steve Cash  684 pts

4.  Jason Brewer  DNS

 

JeldWen Trophy 

for GT30 Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  1160 pts

2.  Jonathan Brewer  1120 pts

3.  Jack Pickles  940 pts

4.  Tiegen Goodfellow  908 pts

5.  Elliot Fleet  785 pts

6.  Tony Judge  708 pts

7.  Ralph White  213 pts

Rebvale Trophy 

for GT15 Monohulls

 

1.  George Elmore  1200 pts

2.  Harvey Smith  1080 pts

3.  Aiden Fleet  972 pts

4.  Ethan Goodfellow  876 pts

5.  Jessica Haylock  786 pts

6.  Joseph Haylock  708 pts

 

LOBMBC Challenge Trophy

for Formula 4

 

1.  Ben Morse  1200 pts

2.  Rob Veares  1080 pts

3.  Ben Jelf  972 pts

4.  Mick Pillow  878 pts

5.  Leon King  788 pts

6.  John Donnelly  662 pts

7.  Ray Read  472 pts

 

Carver Trophy

for Formula 2

 

1.  Coliin Jelf  1200 pts

2.  Mark Williams  1012 pts

3.  Paul Balfour  1008 pts

4.  Ray Birnie  846 pts

5.  Steve Holt  324 pts

 

RACE REPORT

______________________

 

THURSDAY 08 JUNE

 

Lowestoft Corporation Trophy

for Sportsboats & Hydroplanes

 

Jon Burr Trophy

for GT Monohulls

 

Meeting cancelled - conditions

___________________________

 

THURSDAY 15 JUNE

 

Bob Spalding Trophy

for Sportsboats

 

Jason Mantripp Trophy

for Hydroplanes

 

Meeting cancelled - conditions

___________________________

 

THURSDAY 22 JUNE

 

EP Barrus Trophy

for Sportsboats

 

1.  Tom Roberts  1200 pts

2.  Ray Birnie  1044 pts

3.  Brian Block  976 pts

4.  Mike Toleman  908 pts

 

King of the Broads Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Wayne Turner  1200 pts

2.  Jamie Marr  900 pts

3.  Sean Woods  563 pts

3.  Brian Shulver  521 pts

5.  Karon Jude  4479 pts

 

Bob Penfold Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  760 pts

2.  Jessica Haylock  724 pts

3.  Joseph Haylock  684 pts

 

RACE REPORT

––––––––––––––––––––––––––––

 

THURSDAY 29 JUNE

 

Jason Mantripp Trophy

for Hydroplanes

 

1,  James Marr  925 pts

2.  Brian Shulver  794 pts

3.  Wayne Moyse  696 pts

4.  Sean Woods  620 pts

5.  Jason Mantripp  596 pts

6.  Brett Duncan  317 pts

7.  Nigel Stopforth  124 pts

8.  Bexley Nunn  124 pts

 

Comtec Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  1160 pts

2.  Jayme Speller  1120 pts

3.  Jessica Haylock  972 pts

4.  Edward Jay  876 pts

 

Comtec Trophy

for Sportsboats

 

1.  Brian Block  1160 pts

2.  Ray Birnie  1044 pts

3.  Tim Lewis  984 pts

4.  Peter Rix  940 pts

 

RACE REPORT

____________________________

 

THURSDAY 6 JULY

 

Daily Mirror Group Trophy

for Hydroplanes

 

1,  James Marr  1000 pts

2.  Wayne Turner  800 pts

3.  Brett Duncan  619 pts

4.  Tony Knights  596 pts

5.  Brain Shulver  293 pts

6.  Wayne Moyse  225 pts

7.  Sean Woods  222 pts

8.  Jason Mantripp  169 pts

 

Daily Mirror Festival Trophy

for Sportsboats

 

1.  Ray Birnie  1124 pts.

2.  Brian Block  1120 pts.

3.  Tom Roberts  1008 pts.

4.  Michael Toleman  846 pts.

5.  Timm Lewis  760 pts.

6.  Peter Rix  292 pts.

 

Waveney Windows Trophy

for GT Monohulls

 

1. Thomas Mantripp  1084 pts.

1.  Jayme Speller  1084 pts.

1.  Edward Jay  1084 pts.

4.  Jessica Haylock  876 pts.

 

RACE REPORT

––––––––––––––––––––––––

 

THURSDAY 13 JULY

 

Mike & Jenny Snowling Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Wayne Turner  1025 pts

2.  Brett Duncan  769 pts

3.  Karen Jude  511 pts

4.  Jason Mantripp  480 pts

5.  Brian Shulver  423 pts

6.  James Marr  391 pts

7.  Sean Woods  349 pts

8.  Nigel Stopforth  243 pts

9.  Waye Moyse 209 pts

10.  Bexley Nunn DNS

 

Lifeboat Trophy

for Sportsboats

 

1.  Tom Roberts  1124 pts

2.  Brian Block  1120 pts

3.  Ray Birnie  976 pts

4.  Peter Rix  324 pts

5.  Tim Lewis  DNS

 

Lifeboat Crew Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Edward Jay  1160ts

2.  Thomas Mantripp  1120 pts

3.  Joseph Haylock  910 pts

4.  Jessica Haylock  878 pts

5.  Jayme Speller  846 pts

 

RACE REPORT

THURSDAY 20 JULY

Meeting sponsored by

Gooch Motors

 

FIshermans Widows Trophy 

for Hydroplanes

 

1.  Brian Shulver  700 pts

2.  Brad Holman  696 pts

3.  Sean Woods  694 pts

4.  Wayne Turner  563 pts

5.  Brett Duncan  524 pts

6.  Wayne Moyse  490 pts

7.  James Marr  293 pts

8.  Tony Knights  207 pts

9.  Jason Mantripp  180 pts

10.  Bexley Nunn  DNS

 

Fishermans Widows Trophy

for Sportsboats

 

1.  Ray Birnie  1120 pts

2.  Michael Toleman  1092 pts

3.  Tom Roberts  1008 pts

4.  Brian Block  908 pts

5.  Peter Rix DNS

 

Fishermans Widows Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Joseph Haylock  1124 pts

2.  Thomas Mantripp  1044 pts

3.  Jayme Speller  984 pts

4.  Edward Jay  9124 pts

5.  Jessica Haylock  848 pts

 

RACE REPORT

__________________________

 

THURSDAY 27 JULY

 

Daily Mirror Individual Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Karon Jude  1100 pts

2.  Jason Mantripp  664 pts

3.  Brett Duncan  596 pts

4.  Brian Shulver  522 pts

5.  Sean Woods  521 pts

6.  Wayne Moyse  373 pts

7.  Wayne Turner  349 pts

8.  James Marr  142 pts.

9.  Nigel Stopforth  40 pts

10. Bexley Nunn  DNS

 

Ocean Room Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Joseph Haylock  1084 pts

2.  Jayme Speller  986 pts

3.  Thomas Mantripp  928 pts

4.  Astra London  914 pts

5.  Edward Jay  858 pts

6.  Jessica Haylock  852 pts

7.  Joel Tibbenham  DNS

 

Girls Venture Corps Trophy

for Sportsboats

 

1.  Peter Rix  1160 pts

2.  Ray BIrnie  1044 pts

3.  Brian Block  940 pts

4.  Tim Lewis  692 pts

 

RACE REPORT

__________________________

 

THURSDAY 3 AUGUST

 

For the third time during the 2017 season there was no Thursday evening racing due to high and gusting winds, never before known in the Club's long history.

This has not only been a devastating blow for drivers, spectators and members of the LOBMBC alike but the Club suffers greatly from lack of shared income from admission to Nicholas Everitt Park combined with loss of racing fees paid by each competitor, putting great strain on it's ability to complete the season's events. Hopefully the few remaining events will be well supported and sales of the Club's popular new style "Souvenir" Program and clothing will continue well.

 

John Soanes

LOBMBC

__________________________

 

THURSDAY 10 AUGUST

 

Earl Howe Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Wayne Turner  800 pts

2.  Brett Duncan  525 pts

3.  Nigel Stopforth  394 pts

4.  Jason Mantripp  300 pts

5.  Brian Shulver  296 pts

6.  Sean Woods  222 pts

7.  David Smith  166 pts

8.  Bradley Holman  106 pts

9.  Karen Jude  71 pts

 

Servowarm Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  400 pts

2.  Astra London  360 pts

3.  Richard Gibbs  324 pts

4.  Jessica Haylock  DNS

5.  Joseph Haylock  DNS

6.  Edward Jay  DNS

7.  Jayme Speller  DNS

8.  Joel Tibbenham  DNS

 

Presidents Trophy

for Sportsboats

 

No result

––––––––––––––––––––––––––

 

THURSDAY 17 AUGUST

 

Alan Darby Memorial Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Karon Jude  1025 pts

2.  Jamie Marr  900 pts

3.  Wayne Turner  665 pts

4.  Sean Woods  465 pts

5.  Brian Shulver  447 pts

6.  Wayne Moyse  275 pts

7.  David Smith  209 pts

8.  Jason Mantripp  166 pts

9.  Jamie Ayers  124 pts

 

Oulton Broad Motel Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Joseph Haylock  1120 pts

2.  Thomas Mantripp  1084 pts

3.  David Moore  1048 pts

 

Bob Spalding & Tom Percival

Memorial Trophy 

for Sportsboats

 

1.  Peter Rix  1124 pts

2.  Ray BIrnie  1120 pts

3.  Brian Block  940 pts

4.  Tim Lewis  652 pts

 

RACE REPORT

__________________________

 

 

MONDAY 28 AUGUST

 

Hubert Palfrey Trophy 

for Hydroplanes

 

1.  Brian Shulver  869 pts

2.  Brett Duncan  769 pts

3.  James Marr  696 pts

4.  Nigel Stopforth  622 pts

5.  Karon Jude  503 pts

6.  Sean Woods  423 pts

7.  Brad Holman  201 pts

8.  James Boggis  166 pts

9.  Jason Mantripp  111 pts

10.  Paul Jillings  40 pts

 

Lowestoft Lions Trophy

for Sportsboats

 

1.  Mark Williams  1124 pts

2.  Peter Rix  1052 pts

3.  Mike Toleman  1044  pts

4.  Brian Block  878 pts

5.  Ray Birnie  816 pts

6.  Leon King  708 pts

7.  Tom Roberts   DNS

 

Al;ine Jordan Trophy

for GT Monohulls

 

1.  Thomas Mantripp  1052 pts

1.  Thomas Lacey-Goodman 1052 pts

3.  Joseph Haylock  972 pts

4.  Edward Jay  954 pts

5.  Jamie Atlee  832 pts

6.  Abi Catchpole  760 pts

 

RACE REPORT

_________________________

 

SUNDAY 3 SEPTEMBER

 

East Coast Challenge

for OSY.400 Hydroplanes

sponsored by Rex King &

Yamato Europe

 

1.  James Marr  1200 pts

2.  Wayne Moyse  976 pts

3.  Sean Woods  946 pts

4.  Tony Knights  944 pts

5.  Daniel Drake  750 pts

6.  David Smith  711 pts

7.  Jason Mantripp  689 pts

8.  Brian Shulver  618 pts

 

Mick Pentney Memorial Trophy

for Hydroplanes

 

1.  Brian Shulver  925 pts

2.  David Smith  696 pts

3.  Sean Woods  622 pts

4.  Wayne Turner  467 pts

5.  Jason Mantripp  448 pts

6.  Wayne Moyse  423 pts

7.  Brett Duncan  391 pts

8.  Tony Knights  317 pts

9.  James Marr  71 pts

 

Battle of Britain Trophy

for Sportsboats

 

1.  Ben Morse  1484 pts

2.  Mark Williams  1308 pts

3.  Mike Toleman  1238 pts

4.  Leon King  1190 pts

5.  Peter Rix  1182 pts

6.  Brian Block  622 pts

7.  Tim Lewis  213 pts

8.  Ray Birnie  DNS

9.  Tom Roberts  DNS

 

 

Battle of Britain Cup

for GT Monohulls

 

1.  Jessica Haylock  1376 pts

2.  Kit Agnew  1320 pts

3.  Jamie Bretton  1259 pts

4.  Thomas Mantripp  1200 pts

5.  Astra London  1209 pts

6.  Charlie Alden  1134 pts

 

RACE REPORTS